browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Warsztaty

Przedstawiam w kolejności opisy warsztatów, które odbędą się 15 sierpnia w Osadzie Podegrodzie podczas trwania imprezy plenerowej Ziołomania.

 

GODZINA 11:00 

ZIOŁOWA POCZTÓWKA – DRUKOWANIE ROŚLINAMI

Galeria Księżyc to spontaniczna manufaktura designerska istniejąca od 1997 roku. Koszulki i bluzy ozdobione wyjątkowymi wzorami od lat mają grono stałych klientów. Jakiś czas temu autorka projektu Tina Kasprzycka zanurzyła się w fascynujący świat roślinnych odbitek na tkaninach.

Wiosną, latem i wczesną jesienią  Tina zbieram setki roślin, wypełnia nimi zielniki, żeby później niezwykle precyzyjną ręczną techniką stemplowania przenieść je na koszulki,bluzy i eko-torby. Wszystkie produkty szyte są z wysokogatunkowej bawełny w małej podkarpackiej szwalni. Otrzymuje więc produkt w 100% Polski. W swojej pracy używa nietoksycznych farb wodnych o dużej trwałości utrwalonych termicznie. Oznacza to, że koszulki i bluzy można prać w pralce w temp.40 stopni.

 

Więcej informacji znajdziecie na stronie:

https://www.facebook.com/galeriaksiezyc/

http://srebrnaagrafka.pl/sklep/galeriak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GODZINA 11:30


TWORZENIE ZIELNIKÓW – dla dzieci

WARSZTATY poprowadzi Jadwiga Pitek, organizatorka ZIOŁOMANII. Na codzień prowadzi swoją firmę oraz sklepik Ziołowo w rodzinnych Niepołomicach. Interesuje się ziołami z pasji oprócz tego ukończyła studia podyplomowe „Ziołoznawstwo”.

Na warsztatach dowiecie się jak prawidłowo zrobić zielnik, poznacie podstawowe zasady suszenia i układania roślin zielnikowych. Każdy będzie mógł skorzystać z książek zielarskich w celu odszukania prawidłowych nazw łacińskich wyklejanych roślin.

Więcej informacji znajdziecie na stronie:

http://www.ziołowo.pl

http://www.facebook.com/Ziolowo/

 

 

DSC_7024a

 

 

GODZINA 12:00

TWORZENIE NATURALNEGO PEELINGU

Warsztaty poprowadzi Wiktoria Mucha- absolwentka kierunku ogrodnictwo ze specjalizacją zielarską Uniwersytetu im. H. Kołłątaja w Krakowie. Zakochana w ziołach i naturalnym leczeniu organizmu. Jej największą pasją stał się kilka lat temu wyrób naturalnego mydła, nad jakością którego ciągle pracuje i je ulepsza. Produkcja naturalnych kosmetyków stała się motorem do założenia własnego biznesu.

Mydło Stacja to mała pracownia kosmetyków naturalnych, która wytwarza „dobre mydło i dobre kosmetyki”. Naturalne, nie wypakowane chemią, silikonami, parabenami, sztucznym zagęszczaczami i zapachami. Manufaktura mieści się tuz obok domu Wiktoriii- mamy tego przedsięwzięcia. Na wsi, wśród pól i łąk południowej Polski. Czerpie z zapachu lasu, mokrej ziemi i czystego powietrza. Tworzy kosmetyki według starych receptur wypracowanych w tym miejscu, ale opierających się na intuicji naszych babć, która następnie została poparta nauką naszych autorytetów. Surowce do produkcji dobierane są tak aby każdy znalazł coś dla siebie. W zgodzie z samym sobą, naturą, które często da się zjeść. Wyznają zasadę, że skoro natura obdarza nas tyloma dobrami- wielki marnotrawstwem byłoby z tego nie skorzystać:)

 

Więcej informacji znajdziecie na stronie:

https://www.facebook.com/mydlostacja/

http://www.mydlostacja.pl

 

 

GODZINA 12:30

WAKACYJNA APTECZKA ZIOŁOWA

Warsztaty poprowadzi BARTOSZ JEMIOŁA- absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Farmaceuta zafascynowany właściwościami ziół i medycyną naturalną. Swoją pasję połączył z zamiłowaniem do aktywnej turystyki i bushcraftu – należy do zespołu Projektu Bushcraft oraz do Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich z Lublina. Od dzieciństwa pogłębia swoją wiedzę o roślinach i naturalnych metodach leczenia. Prowadzi kanał na YouTubie, na którym przedstawia pospolite rośliny będące jednak nieocenioną pomocą na szlaku oraz w sytuacjach survivalowych. Współpracuje z Fundacją Pomosty Karpat z Beskidu Niskiego. Organizuje także autorskie praktyczne warsztaty tematyczne, na których chętnie przekazuje swoją zdobytą wiedzę.

Więcej informacji znajdziecie na stronie:

 

GODZINA 12:30

WARSZTATY KULINARNE: PESTO Z CHWASTA

Warsztaty poprowadzi MAŁGORZATA KALEMBA-DROŻDŻ. Zawodowo jest doktorem biochemii. Wykłada biochemię i dietetykę, prowadzi badania naukowe, głównie na temat stabilności genetycznej. Poza zawodowo prowadzi warsztaty kulinarne i wykłady dotyczące zdrowego żywienia oraz jadalnych kwiatów.

Na warsztatach dowiecie się jak ważną rolę pełnią zioła w diecie, dlaczego warto wprowadzić je do swojego menu.

Więcej informacji znajdziecie na stronie:

https://www.facebook.com/Troch%C4%99-Inna-Cukiernia-121313984632972/

http://pinkcake.blox.pl

 

 

 

GODZINA 13:00

PODSTAWY TECHNOLOGII PRODUKCJI PIWA

Warsztaty poprowadzi Kamil Mucha założyciel brawaru Gentleman. Browar Gentleman to pionierski projekt, realizowany w Nowym Sączu od grudnia 2015 roku.
Jako fani piwnego craftu, staramy się szerzyć ideę piwnej rewolucji skupiając się głównie na swoim regionie, nie zapominając jednocześnie o reszcie kraju.
Jako browar kontraktowy nasze piwa warzymy głównie w Szczyrzycu, samodzielnie opracowując receptury naszych piw. Za każdym razem oddajemy w Twoje ręce piwo, które jest efektem ciężkiej pracy i zaangażowania bardzo wielu osób. Rzemieślniczy sposób warzenia piwa to wiele dni spędzonych w browarze i ciągłe doglądanie trunków z których zawsze jesteśmy bardzo dumni. Dokładamy wszelkich starań aby nasze piwa były dokładnie takie, jakie sami lubimy pić.

 

Więcej informacji znajdziecie na stronie:

https://www.facebook.com/browargentleman/

 

 

GODZINA 13:45

MIESZANKI PRZYPRAW – UCIERANIE W MOŹDZIERZACH SOLI ZIOŁOWYCH

WARSZTATY poprowadzi Jadwiga Pitek, organizatorka ZIOŁOMANII. Na codzień prowadzi swoją firmę oraz sklepik Ziołowo w rodzinnych Niepołomicach. Interesuje się ziołami z pasji oprócz tego ukończyła studia podyplomowe „Ziołoznawstwo”.

Na warsztatach  będziecie komponować własne mieszanki przypraw m.in. sól ziołową, sól czosnkową , sól gomasio. Oczywiście wykonane przyprawy zabierzecie ze sobą.

Więcej informacji znajdziecie na stronie:

http://www.ziołowo.pl

http://www.facebook.com/Ziolowo/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GODZINA 14:00

 

WARSZTATY KULINARNE: LEPIENIE PIEROGÓW

 

Warsztaty poprowadzą osoby, które należą do Spółdzielni Socjalnej ,,Smaki Gościńca”. Stowarzyszenie to obejmuje 4 gminy: Stryszów, Mucharz, Lanckorona, Kalwaria Zebrzydowska.

Produkty „Smaków Gościńca” pełne są kolorów, smaków i zapachów lokalnej kuchni. Czuć w nich pasję i miłość do gotowania. Nie zawierają konserwantów i ulepszaczy. Wyróżnia je mała skala produkcji oraz tradycyjne receptury i procesy tworzenia. W ofercie „Smaków Gościńca” można znaleźć Pierogi ruskie z czosnkiem niedźwiedzim oraz ,,gryczanki w pokrzywach”- pierogi gryczane z pokrzywą, które w ubiegłym roku wygrały Biesiadę Pierogową w Świnnej Porębie. Jak również pesto z czosnku niedźwiedziego, syrop z mniszka lekarskiego, syrop z kwiatu czarnego bzu, sok rabarbarowy z miętą i wiele innych przetworów.

Będziecie mogli również spróbować:
Chleb Babci Stefci z mąki pszennej i żytniej wyrabiany na zakwasie naturalnym z otrębami, siemieniem lnianym i płatkami owsianymi. Doskonały na śniadanie do porannej kawy, herbaty lub kakao. Wspaniale smakuje pokrojony, z dodatkiem świeżego masła. Przywodzi wtedy na myśl wspomnienia z dzieciństwa. Chleb Marysi chleb drożdżowy wyrabiany z mąki 3 zboża z dodatkiem słonecznika, siemieniem lnianym, dynią i niezwykle cennymi ze względu na swoje właściwości ziarnami czarnuszki. Pieczywo podawane jest ze smalcem, twarogiem z czosnkiem niedźwiedzim oraz dżemem i powidłem.

Więcej informacji znajdziecie na stronie:

http://gosciniec4zywiolow.pl/

https://www.facebook.com/smaki4zywiolow/

 

Chleby Gościńca Pierogi ruskie z czosnkiem niedzwiedzim

 

 

GODZINA 14:30

 

PLECENIE WIANKÓW

Warsztaty poprowadzi Joanna Nowosielecka, pasjonatka ziół i roślin. Interesuje się aromaterapią i medycyną naturalną. Na codzień prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci. Wykonuje wszelkie prace rękodzielnicze.

Na warsztaty zapraszamy wszystkich. Jeżeli ktoś dawno nie plótł wianka to sobie przypomni, natomiast dzieci które nigdy nie miały okazji mieć w rękach kwiatów i nie wiedzą od czego zacząć to zapraszamy tym bardziej.

 

 

 

GODZINA 15:00

ZIOŁOWY BOX – OZDABIANE PUDEŁEK NA PRZYPRAWY

Niepolomicki Klub Rekodzielnika Założony w 2016 roku przez Klima Małgorzata jako inicjatywa społeczna zrzeszająca mieszkańców Niepołomic kochających rękodzieło artystyczne -).w 2017 roku uhonorowany przez kapitule Gazety Krakowskiej nagroda za działalność społeczną i charytatywną. Spotkania Klubu odbywają się cyklicznie w L A S na ul.Bochenskiej 26 w Niepolomicach.

Warsztaty tworzenia ziołowy box-pudełeczko poprowadzi Klima Małgorzata koordynator Klubu i trener rękodzieła oraz twórczych warsztatów artystycznych.

Więcej informacji znajdziecie na stronie:

https://web.facebook.com/malgorzata.klima.9?ref=br_rs

 

 

 

GODZINA 15:30

 

NALEWKI ZIOŁOWE

Warsztaty poprowadzi Andrzej Mikołajewicz z Czorsztyna, który na codzień przyjmuje gości w Willi Jasnej, przy której znajduje się ogród, a w nim zioła lecznicze i przyprawowe. Specjalnością tego miejsca jest wyrób, oraz nauka sporządzania nalewek w oparciu o zioła i owoce uprawiane w ogrodzie, rosnące na łąkach i w okolicznych lasach (arcydzięgiel litwor, melisa, mięta, estragon, dereń, czarny bez, tarnina i in.).

Więcej informacji znajdziecie na stronie:

http://www.willajasna.agroturystyka.pl

http://www.czorsztyn.com.pl/indexm.php?r=3

 

DSC01181a DSC01179a

 

 

OD 11:00 DO 18:00 PRZY STOISKU

 

ZWIJANIE ŚWIEC Z WOSKU, DEGUSTACJA MIODÓW, UL POKAZOWY

Pasieka Morawskich – wędrowna oferuje szeroką gamę produktów pszczelich.   Właściciele posiadają wykształcenie medyczne i wiedzą jak wielkie znaczenie dla zdrowia człowieka posiadają produkty pszczele. Dlatego dbają o to, aby trafiając w Państwa ręce cechowały się one najwyższą jakością.

W ofercie znajdą Państwo takie gatunki miodów jak miód wielokwiatowy, rzepakowy, akacjowy, kruszynowy, lipowy, gryczany, nawłociowy oraz miód spadziowy. Ponadto pyłek kwiatowy, propolis oraz świece woskowe.

Specjalnością pasieki Morawskich jest miód spadziowy pochodzący z rodzinnego gospodarstwa ekologicznego zlokalizowanego w sercu Beskidu Niskiego – najdzikszego pasma górskiego w Polsce. Lasy Magurskiego Parku Narodowego, z których korzystają nasze pszczoły, włączone są do Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000, co świadczy o ich unikatowych w skali Europy walorach przyrodniczych. Ekologiczne środowisko oraz wiedza i fachowe przygotowanie pszczelarskie są gwarantem najwyższej jakości powstającego tu miodu.

Na warsztatach dowiecie sie jak zrobić świece z wosku pszczelego. Każdy będzie mógł zdegustować miody.

 

Więcej informacji znajdziecie na stronie:

www.ekomiody.eu

https://web.facebook.com/pasiekamorawskich/

 

 

 

OD 11:00 DO 18:00 PRZY STOISKU

DEGUSTACJA LEMONIADY LAWENDOWEJ

Lavendziarnia Stoki 6 powstała tak trochę przypadkiem, ale w lawendzie zakochaliśmy się od pierwszego wejrzenia i bez pamięci. Jej zapach, kolor i niepowtarzalna aksamitność w dotyku – oszałamiają i zniewalają NA ZAWSZE.
Państwo Sitek lawendę uprawiają w cudownych okolicznościach przyrody na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej w sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Narodowego. Wkładają w nią pracę swoich rąk, nie stosują pestycydów ani herbicydów.
W 2015 roku powstała pierwsza część Lavendziarni –  gdzie posadzili odmianę lawendy wąskolistnej ( lekarskiej ) BLUE SCENT w trzynastu stu metrowych rzędach.
W 2016 roku Lavendziarnia powiększyła się o 2300 sztuk odmiany lawendy wąskolistnej HIDCOTE BLUE i mają apetyt na jeszcze więcej i na stopniowe powiększanie LAVENDZIARNI STOKI 6.
Ich flagowym produktem jest SYROP Z KWIATÓW LAWENDY. Jego niepowtarzalny smak i aromat cieszy się uznaniem także doświadczonych Szefów Kuchni.

 

SYROP Z KWIATÓW LAWENDY
– uspokaja, relaksuje, łagodzi skutki stresu i napięcia
– pobudza wydzielanie soków żołądkowych i żółci, poprawia apetyt, przyśpiesza trawienie, łagodzi kolki i wzdęcia
– łagodzi bóle, działa rozluźniająco na mięśnie gładkie
– działa również pomocnie przy infekcji zatok, oskrzeli i migdałków
– działa lekko moczopędnie

Więcej informacji znajdziecie na stronie:

https://www.facebook.com/lavendziarniastoki6

 

 

 

OD 11:00 DO 18:00 PRZY STOISKU

 

POKAZY CZERPANIA PAPIERU

Tradycje firmy sięgają lat 90-tych XX w. Właśnie wtedy założyciel Czerpalni Papieru „ART-PAPIER” i jej obecny właściciel Flawiusz Pietrzyk postanowił połączyć swoje zainteresowania związane z papiernictwem i drukarstwem z biznesem. Nasza firma skupia ludzi pasjonujących się historią,  rzemiosłem, konfratrów bractw rycerskich oraz studentów szkół rzemiosła artystycznego.
Podstawową częścią działalności Czerpalni Papieru „ART-PAPIER” jest produkcja papieru ręcznie czerpanego o charakterystycznych postrzępionych brzegach. Dzięki połączeniu tajników wiedzy dawnych mistrzów papiernictwa ze współczesnymi rozwiązaniami uzyskaliśmy niepowtarzalny papier łączący w sobie ducha epoki białej sztuki z nowoczesnością. Tworzą papier z dodatkiem ziół, przypraw, kwiatów, traw, zawierający znaki wodne,  tłoczenia, papeterie, teczki, koperty, zaproszenia.
Posiadają w ofercie produkty jak gęsie pióra, przygotowywane według starej receptury atramenty, mosiężne pieczęci do laku oraz suche stemple.

 

Więcej informacji znajdziecie na stronie:

http://www.art-papier.pl

https://web.facebook.com/ARTPAPIERpl